Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Android Oyun Pazarlamanın püf Noktaları

Ana Sayfa » Pazarlama » Android Oyun Pazarlamanın püf Noktaları
Android Oyun Pazarlamanın püf Noktaları

Sitemizin pazarlama kategorisi üzerine ilk yazımızda bugün ”Android oyun pazarlama” konusuna değineceğiz. Türkiye’de halen istenilen yere gelmeyen Android oyun pazarının en büyük sorunlarından birisi de oyunu düzgün pazarlayamamak dır. Gelelim oyunumuzu pazarlarken neleri yapıp neleri yapmamamız gerektiğine:

Oyunu Ücretli ve Ücretsiz sürüm olarak iki ayrı şekilde Google Play’de listeleyin:

  • Ücretli sürüm: Reklamsız ve ek özellikli.
  • Ücretsiz sürüm: Reklamlı.

Bu yöntem özellikle şuan en iyi Android oyunlarının yaptığı yöntemdir. Oyununuzun reklamlı yani Ücretsiz sürümünü yayınladıktan sonra. Reklamsız ve ek özellikler içeren Ücretli sürümünü de ayrı yayınlayabilirsiniz. Bu yöntem ile hem daha fazla istatislik ve kazanç elde edersiniz, hemde ücretli sürümü kullanacak olanlar Reklamsız oyuna sahip olurlar.

Reklam Yerleşimi:

Mesela Yukarıda bahsettiğimiz gibi Ücretsiz sürümdeki veya normal oyununuza Adsense veya diğer tür reklamınızı yerleştirdiniz, fakat az tıklama geliyor diye her sayfaya koydunuz.

Bu kesinlikle yanlıştır. Reklamınızı oyun oynama ekranı yerine duraklama, ayarlar veya kullanıcı oyunu oynamıyorken en çok nerede vakit geçiriyor ise oraya koymalısınız. Oyun oynama ekranına reklam koymanız ise oyuncu yönünden tamamen olumsuz karşılanmaktadır. Yani reklamınızı ana menü, ayarlar ve duraklama gibi yerlere koymalısınız, aksi takdirde reklamlar hem kullanıcıyı rahatsız etmeye başlar hemde oyunda yavaşlamalar yaratır.

Ekran Alıntısı

Oyununuzu kullanıcı dostu olarak Google Play’de yayınladıktan sonra asıl pazarlama alanına giriş yapmış oluyorsunuz. İlk olarak pazarlama adımlarına değinelim:

Oyunuzun video tanıtımını yapmak:

Oyununuz çıkmadan veya çıktıktan sonra oyununu kısaca tanıtan ortalama 1:15 dakikalık tanıtım videosunu (traillerini) Youtube veya diğer video paylaşım platformlarında yayınlayın.

Sosyal Medya platformlarını kullanmak:

Twitter, Facebook ve Google Plus platformlarını başta olmak üzere popüler sosyal medya platformlarını kullanmalısınız. Oyunuzu yayınlamadan önce oluşturduğunuz sosyal medya profillerinizi belli bir bütçe ile Reklam vererek tanıtın. Örneğin: oyununuzun Sosyal medya sayfasında Tanıtım videonuzu yayınlayarak o gönderiyi Facebook reklamları ile öne çıkarabilirsiniz. Hem tanıtım videonuz hemde sosyal medya sayfanızı tanıtmış olursunuz.

Örneğin aşagıda Wargaming firmasının Word of Tank oyunu için sponsorlu Facebook reklamını görmekteyiz:

Ekran Alıntısı

Sosyal medya’da profillerinizi reklam aracılığı ile tanıtmanın yanı sıra oyunuzu oynayan kişilere Örneğin: Twitter’da #oyun hastangı ile skorunu paylaş 50 puan şeklinde promosyonlar ile sosyal medya’da özellikle Twitter’da trendiniz sürekli artar.

Örnek olarak The Tribes oyunu kullanıcıların puan kazanmak için attığı tweetler:

Ekran Alıntısı

 

Oyuncularınızın sosyal medya platformlarında paylaşmaları için puan vermenin yanı sıra Google Play’de yorumunuzu bildirin gibi bir butonda ekleyebilirsiniz. Fakat 5 puan verin 50 altın kazanın tarzında bir zorlama yapmamanızı öneriyoruz. 

 

Haber bültenleri göndermek:

Oyununuzu çıkarttıktan sonra Örneğin: The Oyun çıktı şeklinde bizim gibi Oyun haberleri, teknoloji sitelerine iletişim adreslerinden basın kiti hazırlayarak gönderebilirsiniz. Peki bu sitelere göndereceğiniz basın kitinde neler yer almalı:

  • Oyunuzu tanıtan kısa bir yazı, ne zaman çıkışını gerçekleştirdi gibi…
  • Oyunuza ait görüntüler, oyun ekranı, ödüller gibi…
  • Oyunuzun tanıtım videosu: Tanıtım videonuzun Youtube adresinin yanı sıra indirilebilir bir şeklinide haber bültenini gönderdiğiniz siteye göndermelisiniz, o sitenin kendi player sistemi olabilir.
  • Yapımcı firma bilgileri (Eğer kişi tarafından yapıldı ise gerekli değildir)

Oyunuzu tanıtan basın kitini ilgili sitelere tek tek gönderebilir veya bir ajans ile anlaşarak yayabilirsiniz. Bizim önerimiz oyun haber ve teknoloji sitelerine iletişim adreslerinden iletmektir. 

Ve yukarıdaki ana pazarlama adımlarını tamamladınız, aradan geçen 1-2 ay süre zaafında ise 2.pazarlama yöntemlerine geçmelisiniz. Elde ettiğiniz kazançlar bana yeter, daha fazla tanıtımını yapmama gerek yok gibi düşüncelelere asla kapılmamalısınız. 

Elde edilen reklam geliri ve satış rakamı ile reklam vermek:

Oyununuzdan elde ettiğiniz satış veya reklam gelirlerinin bir kısmını (%25’ini ) tekrar reklam vermelisiniz. Reklam verme yöntemleri olarak ise haber bülteni gönderdiğiniz sitelerin mobil sürümüne veya adwords seçmelisiniz. Size önerimiz adwords reklamlardır. 

Sizin oyununza yerleştirdiğiniz adsense reklamları gibi birçok oyun yapımcısı da oyunlarında adsense reklamlar kullanmakta. Elde ettiğiniz bütçe ile Adwords reklam vererek diğer oyunların adsense reklamlarında çıkabilirsiniz. Bu yöntem ile hem diğer oyunları oynayan kişiler reklamlar ile sizlere ulaşır hemde Adwords reklam ile daha doğru kitleye reklam verirsiniz.

Sonuç: 

Sonuç olarak 6 adımlık bir pazarlama yöntemi izledik. Bu altı adımı uygulamanızı tavsiye ediyoruz çünkü oyunuzu pazarlamanın en doğal, en doğru kitleye ulaştırma yöntemleri olduğunu biliyoruz. Özellikle altını çizerek söylemek istediğimiz bir konu daha var ki: Oyunuzun daha çok kişiye ulaştırılması için sabırsız olabilirsiniz ve para ile 100-200 kişinin olumlu yorum yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür paketler yani 100 kişinin 5 yıldız vermesi gibi paketler Webmaster forumlarında satılmakta.

Fakat bu tür 100 kişinin olumlu yorum yapmasını (üstelik gerçek olmayan kişilerin) para ile satın aldığınızda oyunuza sürekli oyuncu değil, oyunuzu sadece yükleyip bir bölüm oynayıp geri silen oyuncular kazanırsınız. Bunu asla tavsiye etmiyoruz, oyunun yukarıda anlattığımız doğal olan yollar ile pazarlanması taraftarıyız.

:: Sormak istediklerinizi ve görüşlerinizi bize Yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. 

 

Android Oyun Pazarlamanın püf Noktaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnanılmaz Örümcek Adam 2’den yepyeni görseller Ejderkılıç Riven özgürlüğü bulacak! (Video) Gameloft: Q4 Yeni Oyunlar Murdered: Soul Suspect'in İlk İnceleme Puanları Bound by Flame’den yeni görüntüler Far Cry 3 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır