Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Non-Stop Film Eleştirisi

Ana Sayfa » Sinema » Non-Stop Film Eleştirisi
Non-Stop Film Eleştirisi
Non-Stop Film Eleştirisi

Genel BakışItem Reviewed

Non-Stop Film Eleştirisi

Author

Yusuf Canpolat

Konusu

11 Eylül sonrası başlanan uygulama ile her uçakta gizli hava polisleri yer almaktadır. Sıradan gözüken New York – Londra uçağında bir kişi hava polisleriyle oyun oynamaya başlar. Belirtilen hesaba 150 milyon dolar yatmazsa her 20 dakikada bir kişi ölecektir. Hava polisi Bill Marks, imkanları kısıtlı olduğu havada durumu çözmeye, 146 yolcu arasından şüpheliyi bulmaya çalışırken bir de terörist ilan edilince ortalık karışır.

Yönetmen

Jaume Collet-Serra

Oyuncular

Liam Neeson
Julianne Moore
Lupita Nyong’o
Scott McNairy
Michelle Dockery

Uzunluk

106 dk

Dağıtımcı

Calinos Film

Senarist

John W. Richardson
Christopher Roach
(senaryo ve hikaye)

ÖdüllerSüperKarga Tavsiye EdiyorArtılar

Seyirciyi kendine çekip başrol Bill Marks’ın yerine koyması. Heyecanı ve durmak bilmeyen aksiyonu sayesinde vaktin hızla geçip gitmesi. Uçağın kalkmasından itibaren başka bir mekan gösterilmemesinden dolayı uçağın içinde kalmış hissi yaratması.

Eksİler

Bazı oyunculara özellikle odaklanıp şüphe çekilmeye çalışılması filmin en büyük eksisi. Bill Marks gibi herkese yönelmek yerine kamera sürekli bize odaklanacak kişiyi gösteriyor.

PuanSüperkarga PuanıKullanıcı PuanıBuradan Oy VerinSenaryo8.0—Oyunculuk8.0—Yönetmenlik7.0—Müzikler6.0—Kurgu8.0—Son Sözler

Non-Stop, adı gibi durmak bilmeyen aksiyonu sayesinde son dönemin en başarılı aksiyon filmleri arasındaki yerini alıyor. Ayrıca seyirciyi kendine çekmesi de filmin izlenmeyi hak eden en önemli etkenlerinden biri.

7.4Toplam Puan—Kullanıcı SkoruBunu daha önce oyladınız

Sinemada son dönemde kendi tarzını oluşturan oyuncular varsa onlardan biri hiç kuşku yok ki Liam Neeson’dır. Hep aynı tarz filmleri seçiyor, aynı tarz filmlerde oynuyor ya da benzeri filmler Liam Neeson düşünülerek kaleme alınıyor diyebiliriz. Bu üç seçenekten hangisi doğrudur bilemiyoruz, ancak tek bildiğimiz artık aksiyon diyince Liam Neeson’ın akla gelen ilk isim oluşu.

Aslında Liam Neeson, filmografisinde farklı rollerin olduğu bir oyuncu. Schindler’s List ile başlayan dünya çapındaki ünü (Schindler öncesinde de birçok filmde başrol oynadığını belirtelim; Darkman gibi) onu Hollywood’un aranan sert adamı yaptı. New York Çeteleri, Star Wars, Batman, Titanların Savaşı gibi Blockbuster filmlerin yanı sıra bir de tek adam üzerine yoğunlaşan aksiyon filmlerinde oynadı. Unknown ve Taken serisinden sonra Non-Stop da onlardan biri oldu.

Non-Stop adından da anlaşılacağı üzere aslında non-stop yani durmayan bir aksiyon vaad ediyor. Filmin konusu 11 Eylül’e hafiften göndermeli uçak mareşallerini ve uçak güvenliğini ele alıyor. Bir anlamda Amerika’nın 11 Eylül sonrası uçaklara atadığı gizli hava polislerinin ironik bir şekilde eleştirilmesini içeriyor diyebiliriz. Liam Neeson’ın oynadığı Bill Marks isimli bir hava polisi, uçağa yolcu kılığında girip uçağın gizlice güvenliğini sağlamakla görevlidir. Uçak sorunsuz bir şekilde havalandıktan sonra özel polis şebekesine sızan biri, hesabına 150 milyon dolar yatmazsa her 20 dakikada birini öldüreceğini söyler. Başta inanmasa da ilk 20 dakika sonrasında olanlar Marks’a olayın ciddi boyutta olduğunu gösterir.

Non-Stop Film Eleştirisi

Filmin aslında bu açılış kısmı diyebileceğimiz konusundan sonra olaylar tahmin edebileceğiniz gibi uçağın içindeki kaosu ve bununla başa çıkmaya çalışan, aynı zamanda tek polisi konu alıyor. Bu sebeple de film olaydan çok kişiye, yani Bill Marks karakterine odaklanıyor. Film boyunca kilit karakterler olayın gidişatında önemli rol oynuyorlar. New York’tan Londra’ya giden, bu sebeple uzun bir uçuş yapan uçakta Bill Marks tek yetkili olsa da yer polisi tarafından terörist ilan edilince işler iyice karışıyor. Marks, hem uçağı kurtarmak hem de kendi adını temize çıkarmak için tek başına canla başla mücadele veriyor.

Basit bir konu, karmaşık hale geldikçe, 146 yolculu bir uçakta herkes şüpheli olunca heyecan katsayısı da artıyor. Filmin ilk yarısına kadar olan sürenin nasıl geçtiğini anlayamamışken daha uzun olan ikinci yarısı, heyecandan dolayı ilk yarısından da daha kısa sürmüş gibi geldi. Bu da filmin istenilen etkiyi benim üzerimde yapabildiğini gösteriyor. Amaç 146 yolcuya, bunlardan bazılarına özellikle dikkat çekmek, Bill Marks’ın yerine kendimizi koymamız ve işin içinden nasıl sıyrılacağını araştırmasına katılmak. Zaten Marks da hemen hemen insanın aklına gelen tüm ihtimalleri değerlendirerek bir anlamda seyirciyle etkileşim kurmuş oluyor.

Mekan olarak sadece uçakta geçtiği için film bir anlamda kapana kısılma etkisi de yaratıyor. Hiçbir şekilde FBI, kule ya da herhangi bir mekan gösterilmediği için biz de uçak ile birlikte havalanmış ve olaylar çözülene kadar da kapana kısılmış halde buluyoruz kendimizi. Yer ile tek iletişim, Bill Marks’ın yaptığı telefon konuşmaları. Bu da filmin havasını en iyi yansıtan unsurlardan biir olmuş.

Non-Stop Film Eleştirisi

Non-Stop’un başrolü Liam Neeson ki tüm film zaten ona odaklanıyor. Yardımcı rollerde ise Julianne Moore dikkat çekiyor. Yolcu olarak uçağa binen Moore’un karakteri Jen Summers, ilginç kişiliğyle dikkat çekiyor. Son yıllarda 12 Years a Slave, Argo (üst üste Oscar kazanan iki film), Killing Them Softly gibi filmlerde yardımcı rolde oynayan Scott McNairy de filmin tanınan yardımcı oyuncularından biri. Hanna ve Anne Karenina’da izlediğimiz Michelle Dockery, Ant-Men’in kadrosuna katılan Corey Stoll da filmin tanınan oyuncuları ki önemli karakterleri oynuyorlar. Filmin asıl bombası ise rol aldığında ünlü bir oyuncu olmayan Lupita Nyong’o’nun neredeyse film boyunca figüran diyebileceğimiz konumda yardımcı rolde oynaması. Film çekildikten sonra ancak vizyona girmeden önce Oscar aldığı için filmdeki konumu da bir hayli ilginç kalmış.

Yönetmene de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Sinema dünyasındaki ilk uzun metrajı olan House of Wax, ülkemizde Paris Hilton’ın oynadığı film olarak ün yapmıştı. Sırf bu konuda ün yaptığıyla kaldı ve film başarısız bir yapım olarak tarihteki yerini aldı. İspanyol yönetmen (Katalan asıllı) Jaume Collet-Serra, House of Wax (Mumya Evi) filminden sonra Goal 2′yi ardından da başarılı gerilim / korku filmi Orphan’ı yönetti. Bu üç farklı türden sonra Liam Neeson’ın başrolde yer aldığı Unknown filminin yönetmenliğini yaptı. Berlin’de geçen film, yazının en başında bahsettiğimiz tek adam aksiyon filmlerinin son dönemdeki en iyi örneklerinden biriydi. Nitekim Non-Stop ile de Neeson ve yönetmen Collet-Serra buluştu. Yönetmenin önceki filmlerine göre üzerine koyarak ilerlediğini söyleyebiliriz. Bu arada Collet-Serra’nın şu sıralar çekimlerini tamamlayıp kurgusuna geçtiği Run All Night isimli bir filmi bulunuyor. Bu aksiyon ve drama karışımı filmde bilin bakalım başrolünde kim oynuyor? Tabii ki Liam Neeson!

Non-Stop Film Eleştirisi

Non-Stop, film tarihinin en iyi ya da unutulmaz aksiyon filmlerinden biri değil. Ancak yazıda da belirttiğim gibi seyirciyi kendine bağlaması, başrol karakterinin yerine koymasını sağlaması, uçağın içinde hapsolmuş hissettirmesi ve olayı çözmeye teşvik etmesi sebebiyle istenilen etkiyi çok iyi aktaran bir film. Dolayısıyla 2014′ün şu ana kadarki en iyi aksiyon filmlerinden biri diyebiliriz. Liam Neeson dışında oyunculuklar kısmen iyi kısmen kötü diyebiliriz. Yarattığı etkiden dolayı Non-Stop, şu sıralar aksiyon severlerin izleyebileceği en güzel film. Yeni vizyona girmişken kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Bu arada film altyazılı olsa da telefon mesajlaşmalarının hem telefon ekranında hem de ekranın genelinde Türkçe arayüz ile aktarılması son dönemlerde en başarılı Türkçeleştirme örneklerinden biri olmuş. Mesajların filmin kaderini belirlediğini düşünürsek altyazıyla okumak yerine direkt telefon ekranından Türkçe olarak okumak daha iyi. Bu konuda emeği geçenleri kutlamak gerek.

Kaynak: Süper Karga

Non-Stop Film Eleştirisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

8-14 Temmuz Arasında Çıkacak Olan Oyunlar Hadi şu 22 oyunu modlayalım artık! (Video) Efsane bağımsız olarak yeniden doğuyor! Gameloft: Q4 Yeni Oyunlar Tomb Raider Definitive’den kusursuz Lara (Video) Pokémon Serisinin Son Halkası Olacak Olan Pokemon X & Y Duyuruldu

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır