Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Oyun Akademisi #59

Ana Sayfa » Oyun Haberleri » Oyun Akademisi #59
Oyun Akademisi #59

Geçen gün eski rol yapma oyunlarını düşündüm, küçükken neden sapık gibi 50 saatimi bu oyunlara verdiğimi, bu oyunlarda ne bulduğumu ve ötesini.

Kendimce cevaplar bulamadıktan sonra bir sonraki soruya geçtim, ne tarz RYO’lar beni çekiyordu? Benim sevdiğim tarz neydi? Askeri hikayeleri sevmiyordum, zaten genelde askeri RYO’da çıkmıyordu. Breath of Fire, Suikoden, Final Fantasy, Shin Megami Tensei, Morrowind, Daggerfall, Ultima falan derken, sonunda beni çekenin ne olduğu ile ilgili bir cevap bulabildim.

Sanırım yol hikayeleri, benim en sevdiğim türden hikayeler. Özellikle en sevdiğim yol hikayesi sanırım Final Fantasy X’te. Spira boyunca geçen o macera beni içine o kadar almıştı ki, Final Fantasy X’in hissettirdiği duyguları başka bir oyunda hissettiğimi hatırlamıyorum. Özellikle yol hikayelerinin çok ortak bir hissiyata sahip olduğunu düşünüyorum, yol yorgunluğu.

Oyun Akademisi #59

Yol hikayelerinin anlatıldığı RYO’lar da bir süre sonra yorgunluk hissetmeye başlıyorsunuz. 50 Saatin üzerini geçmiş, türlü türlü Boss ve badire atlatmış karakterleriniz, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, artık yavaş yavaş insan o “yoldan” yoruluyor, bitsin istiyorsunuz fakat bir yerden sonra bitmesin istiyoruz. O sizin maceranız çünkü, acısıyla tatlısıyla, uyuz ettiği noktalarıyla ve sevdirdiği karakterleriyle, tamamen size ait bir macera.

Bunun üzerine, gelecekte oynamak istediğim rol yapma oyunlarının tekrar bu hissiyatı nasıl verebileceği ile ilgili bir liste yaptım, yeni jenerasyonda rol yapma oyunları nasıl olmalı diye soracak olursak, sanırım olması gereken beş tane şey var:

Oyun Akademisi #59

1)    Cinsiyet Ayrımcılığı Olmamalı
Mass Effect bunu çok iyi bir şekilde başardı bence. Özellikle oyunun her cinsiyetten, ırktan ve her cinsel tercihten karakterle dolu olması, karakterler arası interaksiyonun tavan yapmasına sebep oluyordu. Fakat bunları yeni jenerasyon rol yapma oyunlarında çok daha sık görmek istiyoruz artık. Karakterlerin iki boyutlu olduğu dönemleri geride bıraktık, artık karakterler arası ilişkilerin derinlemesine işlenmesi gerektiği bir anlayışa doğru gidilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Oyun Akademisi #59

2)    Gri Bölgeler Çoğalsın
Saf iyi ve saf kötü karakterler uzun süredir her türlü medya üzerinde iş yapmıyor. Gri bölgeler ve ahlaki seçimler bizleri kötü adamın yerine de koyabiliyor. Bunu yine BioWare oyunlarında gördük fakat eninde sonunda ne kadar kötü seçim yaparsanız yapın bir şekilde kahraman olarak öne çıkmaktan kurtulamıyorsunuz. Knights of The Old Republic en güzel örnektir buna. Sanırım ben artık gerçekten iyilik kötülük dualitesinden biraz sıyrılmak, çok daha şeffaf alanlarda yüzmek istiyorum oyunlarda.

Sonuçta gerçek hayatta da iyi veya kötü kavramı çok girift ve her an değişebilen bir şey.

Oyun Akademisi #59

3)    Bazen Kaybetmek Daha Anlamlıdır
Günü kurtarmayı hepimiz seviyoruz sonuçta. Oyunların amacı biraz da bu şekilde bir kaçış psikolojisi ile bizleri yakalayarak gerçek hayatın monotonluğundan çıkartmak. Fakat bazen, sadece bazen insan kaybetmekte istiyor, bence bu element rol yapma oyunlarında bol bol bulunması gereken bir şey. Tamam bunun örnekleri yok demiyorum fakat bariz bir şekilde kaybetmenin işlendiği çok az RYO mevcut. Mesela hikayesel anlamda, FPS oyunu olsa bile The Darkness 2 bu konuda çok iyi bir örnektir.

Yeni Playstation çıkmayacak mı??

4)    RYO Dediğin Uzun Olur
Sıkıldık artık 10 saatte biten oyunlardan. RYO dediğin alacak, en az bir hafta boyunca seni apayrı alemlere götürecek, o yolculuğu yaşayacaksın, o hikayenin içinde hissedeceksin. Mass Effect bu konuda gayet iyi olsa bile maksimum 12 saatlik oyun süresiyle bunu veremiyordu maalesef. Yeni jenerasyon oyunlarda ise bu sürenin 12 saat bile olamayacak olmasından dolayı biraz korkuyorum açıkçası. Uzun hikayeleri özledik, uzun hikayeler geri gelsin!

Oyun Akademisi #59

5)    Adam Gibi Karakter Yaratmak İstiyorum
Karakter yaratırken artık sadece görünüşten ibaret olmasın istiyorum. Dragon Age: Origins, Origins sistemini getirerek bizlere bir geçmiş, bir kimlik kazandırıyordu. Bu geçmişimizle ilgili hikayeyi oyunda oynayıp, bunun getirilerini ve götürülerini hikayeye yediriyordu. Artık bunun bir standart haline gelmesi gerekiyor. Karakterimiz hayatına yarattığımız an başlamamalı, geçmişini, huylarını ve alışkanlıklarını betimleyebilmeliyiz.

Oyun Akademisi #59

Evet, bütün bunlar, benim için ideal bir RYO deneyimini yaşatacak yegane özellikler, sizin de kafanızda başka maddeler varsa, paylaşmaktan çekinmeyin.

Yeni Playstation çıkmayacak mı??

Oyun Akademisi #59 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

GTA 5'in Çılgın Pilotu

GTA 5'in Çılgın Pilotu 10 Temmuz 2014

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Murdered: Soul Suspect'in İlk İnceleme Puanları Hitman’in geleceği nihayet belli oldu Halo 5 Yeni Grafik Motoru ve Oynanış Mekanikleri ile Gelecek Yeniden düzenlenmiş versiyondan yeni video! (Video) ZALMAN CNPS20LQ Intel / AMD Su Sogutma Sistemi İnceleme PlayStation 3’ün Satış Rakamları Xbox 360’ı Geçti

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır