Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sniper Elite 3 İnceleme

Ana Sayfa » İnceleme » Sniper Elite 3 İnceleme
Sniper Elite 3 İnceleme

Rebellion tarafından 2012 yılında Sniper Elite V2 sunulmuştu ve oldukça iyi bir kitleye sahip olmuştu. Sniper Elite V2‘nin tutulmasıyla Rebellion bu başarıdan yola çıkarak Sniper Elite 3’ün çıkışını onayladı.
Sniper Elite 3 ile tekrar gündeme gelen firma, Sniper Elite V2 nedeni ile beklentileri epey yüksek tutmuştu lakin pekte ses getiren bir çıkış sağlamadı.

Sniper-Elite3-İnceleme

 

İkinci Dünya savaşında geçen yeni yapım Sniper Elite 3 ile Kuzey Afrika da bir savaş ortamında Karl Fairburne adında bir karakteri yönetiyoruz. Senaryoya sağlam temeller ile dalış yapamayan oyunda ilk olarak senaryonun olumsuzluklara ön plana çıkıyor. Başlangıç itibarile senaryonun hissiyatı azalmış oluyor. Basit bir konu sistemine hakim olan oyunda ki görevimiz saldırı yapılan yerlerde savunma pozisyonunda olup, bize verilen emirleri yerine getirmek gibi düz bir tabanda ilerliyor. Oyun başlangıcında da ne olduğunu idrak edemeden doğrudan oyun atmosferine girişi gerçekleştiriyoruz.

Konunun basitliğini ara sahnelerin çizim ve sunumu bir nebzede olsa kapatıyor. Fakat bu da yetersiz oluyor. Oyun esnasında yeterince tatmin eden bir ara sahne ile karşılaşmıyorsunuz. Karşılaştığınız ara sahneler genellikle kısa ve öz olarak göz kararı ile hemencecik geçiyor. Bu da yine büyük bir boşluk yaratıyor.

Değişen Pek Bir Şey Yok

Sniper Elite 3, bir önceki serilerinde ki konsepti bozmadan ilerlediğini görebiliyoruz. İlk oyunun da olduğu gibi temel kural görevler esnasında gizli bir şekilde ilerlemek ve görevleri tamamlamak. Sessizce düşmanın boşluğundan faydalanıp onu arkasından öldürebiliyorsunuz. Tabi ki sessiz sedasız yapamam diyenler içinde bir alternatif var. Sesli silahlar alıp gümbür gümbür ilerleyebilirsiniz fakat karakterimiz 3-4 kurşun darbesi aldıktan sonra mezar taşını hazırlamış oluyor.

Sniper-Elite3-İnceleme-2

Oyunda düşmanları temizlemek için bir kolaylık bulunuyor. Dürbün ile düşmanları tek tek işaretleyip ve bölgelerini belirleyip, daha pratik olarak görev sonucuna ulaşmanız mümkün. Tabi dediğimiz gibi oyunda gizlilik büyük bir öneme sahip. Öyle ki karakterin çıkardığı her ses yapay zekanın dikkatini çekiyor.

Cephane gibi tedarikleri dost askerlerden yada ölen düşman bedenlerinden sağlıyoruz. Şahsen oyunda pekte cephane sıkıntısı yaşamadım. Görevi tamamlamak için yeterince cephane bulunuyor.

Görsel Şölen Var Bu Oyunda

Oyun ayarlarını en üst seviyeye çıkarttığınızda ileri derece de bir görsel kalite artışı göreceksiniz. Bu yönden bizi oldukça tatmin etti. Oyun da bulunan nesneler, kostümler, karakterin dokusuna kadar her şey büyük bir ayrıntı ile hazırlanmış. Bu yönden oldukça olumlu sonuçlar alıyor. Ara sıra yerde ki cesetlerin üst üste buğulanması dışında göze çarpan eksiklik bulunmuyor. Çözünürlük bakımında zayıf kalsa da grafik yönünden beklentileri yeterince karşılıyor. Oyunda can sıkın bir husus ise siper aldığınız bölgede nişan almaya çalışırken kameranın saçmalamasına hedef oluyorsunuz. Kamera açıları ara ara sıkıntı yaratıyor.

Sniper-Elite3-İnceleme-3

Kamera bakımında pürüzlükler olduğunu böylelikle rahatlıkla söylebilirim. Diğer yandan keskin nişancı olduğumuz oyunda uzak mesafe açılarının diğer serilerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Mesafa açılarında zoom yaparken gerçeklik payını kaybetmiyor. Böylelikle oyuna az da olsa olumlu bir çevre fonksiyon ekleniyor.

Yapay Zeka Çok Uzak

Gizliliğin önemli olduğunu söylemiştim hele ki bu denli bir oyun da doğal olarak yapay zekanın da iyi olması gerekiyor. Sniper Elite 3, bu konu da beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Bir düşman askerinin birisini arkadan öldürürken, diğeri bu sesi duyup, tepki vermesinden hemen sonra hiç birşey olmamış gibi yoluna devam etmesi gibi absürt durumlar ile karşılaşacaksınız.
Komik olan ise düşmanın alanında epey uzakta olmamıza rağmen küçük bir sesin dahi dikkatini çekiyor olması. Düşmanın görüşünün çok uzağında ilerlememize rağmen ayak seslerimizi duyabiliyor olması gibi hatalar bolca mevcut. Bunun yanı sıra konu Afrika da geçtiği için çöl edası bölümler hep karşımızda oluyor bu da biraz daraltabiliyor. Her bölüm sanki aynı bölümü oynuyormuşuz gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Sniper-Elite3-İnceleme-4

Yapım da, co-op modu ve multiplayer seçenekleri elbette bulunuyor. Yani arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Sonuca gelecek olursak, Sniper Elite 3 grafik ve oynanabilirlik bakımında oldukça iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bazı hataları görmezden gelinirse arşivinizde yer edinmesi gereken oyunlardan birisi oluyor. Gizlilik ve keskin nişancılık türünü seviyorsanız o zaman bu oyunu sakın kaçırmayın diyoruz. Herkese iyi oyunlar.

 

Sniper Elite 3 İnceleme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Volkaan24 Temmuz 2014

Efektleri eski seriye göre çok çok iyi

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tekken, PS3 İçin Free To Play Oluyor Hitman: Absolution’ın yeni ekran görüntüleri The Golf Club’ın PC’ye geleceği açıklandı Crysis 3’e Multiplayer DLC Paketi Duyuruldu Guardians of the Galaxy LEGO’ları Gözüktü Minecraft’ın Xbox 360 Satışları Oldukça İyi

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır