Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Ana Sayfa » Sinema » The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi
The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi
The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Genel BakışItem Reviewed

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Author

Yusuf Canpolat

Konusu

Hitler’in savaş boyunca işgal ettiği ülkelerden topladığı sanat eserleri, yok olma tehlikesiyle karşılaşır. Frank Stokes’un başını çektiği bir grup, savaşa sanat eserlerini Almanlardan geri almak ve ait olduğu yerlere geri götürmek için kolları sıvar.

Yönetmen

George Clooney

Oyuncular

George Clooney, Matt Damon, Cate Blanchett, Jean Dujardin, John Goodman, Bill Murray, Bob Balaban

Uzunluk

118 dk.

Dağıtımcı

20th Century Fox

Senarist

George Clooney, Grant Heslov (senaryo)
Robert M. Edsel ve Bret Witter (kitap)

Artılar

Ünlü oyuncu kadrosu ve esprili anlatımı başarılı. Ayrıca savaşın gizli kalan sanat eseri kaçırma hikayesini ele aldığı için senaryosu ilgi çekiyor.

Eksİler

Komedinin dozu biraz kaçırılmış, gerçek hikaye anlatımından uzaklaşmış. Oyuncu kadrosunun bolluğu, bazı oyuncuların geri planda kalmasına sebep oluyor.

PuanSüperkarga PuanıKullanıcı PuanıBuradan Oy VerinSenaryo7.5—Oyunculuk8.0—Yönetmenlik6.0—Müzikler7.0—Kurgu5.0—Son Sözler

Hazine Avcıları, savaşın farklı yüzüne odaklandığı ve gerçek bir hikayeden esinlenildiği için izlenmeyi hak ediyor. Hem eğlenelim hem de öğrenelim tadında bir film olmuş.

6.7Toplam Puan—Kullanıcı SkoruBunu daha önce oyladınız

Süperkarga’yı kurduğumuzdan beri sayısız filmin haberini yaptık. 2012′nin ortalarında kurulduğumuz için bu filmlerin çoğu yapımı önceden başlamış ve materyalleri gelmeye devam eden filmlerdi. Fakat bazı filmler var ki senaryo aşamasını ve yapımının başlanacağını duyurup sonrasında gelen her bilgiyi aktardığımız oldu. The Monuments Men de bu filmlerden biri. George Clooney’in senaryosunu tamamlamasından oyuncu anlaşmalarına kadar her detayını duyurduğumuz için filmin yeri biraz ayrı diyebilirim.

Ünlü oyuncu, yapımcı, senarist ve aynı zamanda yönetmen olan George Clooney, 2002 yılında başladığı yönetmenlik kariyerinde 5. filmini çekti. Hazine Avcıları, Robert M. Edsel’ın aynı isimli romanından uyarlama. Clooney’in bu filmde hem yapımcı, hem yönetmen hem de senarist ekibinin bir parçası olduğunu belirtelim. Aynı zamanda oyuncu kadrosunun da en başında bulunuyor.

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Gerçek bir olaydan esinlenilen hikaye, Hitler dönemini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanyası, işgal ettiği her yerin önemli sanat eserlerini (hatta hepsini) toplamıştır. Savaş boyunca bir kısmı zarar görse de temel amaç Hitler’in Berlin’de yaptıracağı büyük müzeye konarak savaş sonrası yeni Almanya’da sergilenmek istenmesidir. Ancak savaşın yön değiştirip kaybedilmesine yakın sanat eserleri daha fazla hasar görmeye başlar. Bu noktada Amerikan bir grup, İngiltere’deki uzman ekiple birlşerek sanat eserlerini korumakla yükümlü bir birlik oluşturur. Bu birlik, eserleri bulacak ve ait oldukları yerlere (kiliseler, evler, müzeler) geri götürecektir.

Hikayenin yukarda anlattığım kısmı tamamiyle gerçekleşmiş bir hikayedir. Kurgusal tarafı ise bu hikayenin içeriğinin doldurulmasından oluşuyor. Bu konuda kitabın ve filmin senarist ekibinin yarı yarıya payı olduğunu söyleyebilirim. Filmi izlerken bolca George Clooney tarzı espri görüyoruz. Oynadığı, senaristi ya da yapımcısı olduğu filmlerdeki genel espri tarzı bu filmde de devam ediyor. Yeri geldiğinde kahkaha attırıyor, yeri geldiğinde de dolaylı laf sokmalarla ilerliyor.

Filmin konusu ilgi çekici olsa da ilerleyiş tam anlamıyla başarılı değil. Ne tam komedi ne de gerçek bir hikayeyi anlatan film diyebiliriz. İki taraftan biraz alalım derken denge kaybolmuşa benziyor. Film, seyirciyi havaya soksa da hikaye anlatımının başarısız olduğunu söylemem gerek. Olayların hızlı geçişi, dramatik yapının düzgün kurulamayışı, eserlerin pek ön planda tutulmayışı derken başta mükemmel gözüken film bir anda ortalama bir filme dönüşüyor.

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Oyuncu kadrosuna bakınca biraz Wes Anderson havası sezdiğimi söyleyebilirim. Kadroda George Clooney’in yanı sıra Bill Murray, Cate Blanchett, Matt Damon, Jean Dujardin, Bob Balaban, John Goodman, Hugh Bonneville gibi ünlü isimler bulunuyor. Ünlü isimlerin artmasının her film için dezavantajı, yeteri kadar süre verilmemesi dolayısıyla tam verim alınamamasıdır. Bazı filmler bu konuda dengeyi iyi ayarlar. Ancak Hazine Avcıları bu konuda da biraz sınıfta kalıyor diyebiliriz. Özellikle John Goodman gibi bir oyuncu pek iyi kullanılamamış. Bu arada oyuncu kadrosunda en başta Daniel Craig’in de yer aldığını, ancak daha sonra başka filmle çakıştığı için ayrılmak zorunda kaldığını da belirteyim.

Hazine Avcıları’nın George Clooney espri tarzına sahip olduğunu, komedi ile gerçek hikayeyi pek iyi dengeleyemediğini söylemiştim. Bazı sahneler var ki gerçekten kahkaha attıran ya da yüze güzel bir gülümseme koyan cinsten. Normandiya sahnesi de onlardan biri. Ekibimiz, İngiltere’de askeri eğitim aldıktan sonra ilk çıkarmasını Normandiya’ya yapıyor. Er Ryan’dan bildiğimiz Normandiya’yı bu filmde çok daha farklı ve komik halde bulacaksınız.

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçse de savaş ve aksiyon adına pek bir umudunuz olmasın. Daha çok savaşın bittiği yerlerde geçtiği ve buralarda sanat eseri aramanın anlatıldığı için savaş mekanlarında savaşsız sahneler ağırlıkta. Yine de döneme uygun olarak biraz aksiyonun filmin içine baharat olarak katıldığını belirteyim. Nazi dönemi ve Hitler’i anlatsa da Hitler arkadan ve yan profil dışında hiç gözükmüyor, azıcık gözüktüğünde bile hiçbir şekilde konuşmuyor. Özellikle yapıldığı belli olan bu sahnelerin neden olduğunu, neden Hitler’in tam gözükmeyip konuşmadığını bilemiyoruz. İngiliz ve Amerikalılar ağırlığındaki filmde Almanlar dışında bir de Rus askerleri yer alıyor. Film içerisinde Ruslar da Almanlar’dan pek de iyi yer almıyor. Nasıl Almanlar sanat eserlerini toplayıp müzelerine koyacaksa Ruslar da ganimet adı altında Avrupa’dan sanat eserlerini toplayıp Rusya’daki müzede sergilemek istiyorlar.

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Amerikalılar, görevi boyunca özellikle Cate Blanchett’in oynadığı Claire karakteri tarafından aynı şekilde (eserleri toplayıp kendi ülkesine götürmek) suçlansa da masumu oynuyorlar. Tek amaçları eserleri ait olduğu eski yerlerine döndürmek. Hatta bu konuda Matt Damon’ın oynadığı James Granger’ın önemli bir sahnesi bulunuyor. James, bir Yahudi’nin aile resmini, evlerini savaştan dolayı terk etmiş ve asla dönmeyecek olsalar bile evlerine götürüp yerine asıyor. Claire ile yaptığı konuşma da görevlerinin ganimet toplamak olmadığını seyirciye anlatmasını sağlıyor.

Filmin olumlu ve olumsuz yönlerinden yazı boyunca bahsettim. Tüm bu yanları, filmin izlenebilir halini değiştirmediğini belirtelim. Her ne kadar Hazine Avcıları mükemmel ya da dönemi çok iyi anlatan başarılı bir film olmasa da izlenmeyi hak ediyor. Komedisi, oyuncu kadrosu, gerçeğe dayanan kurgusal hikayesi ve sanat eserlerinin önemini göstermesi bu filmi izlenebilir hale getiriyor. Eğer komedisi bol, aksiyonu tuz biber olarak katılmış bir film arıyorsanız, Hazine Avcıları şu an tam size göre.

Bonus: Gerçek Monuments Men (Hazine Avcıları) ekibinden bir fotoğraf. George Clooney’in oynadığı Frank Stones en başta yer alıyor.

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi

Kaynak: Süper Karga

The Monuments Ment / Hazine Avcıları – Film Eleştirisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Acer’den Star Trek Hayranlarına Özel Ürün Oynamadığınız oyunun daha da fazlası geliyor! En Çok Oyun Oynama Rekoru Kırdı Batman: Arkham Knight Çıkış Tarihi Sızmış Olabilir Steam İndirimleri Devam Ediyor Windows 9 sandığımızdan daha yakın olabilir…

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır