Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yeni Oyun Yapımcılarının Pazarlamada Yaptığı 3 Hata

Ana Sayfa » Liste » Yeni Oyun Yapımcılarının Pazarlamada Yaptığı 3 Hata
Yeni Oyun Yapımcılarının Pazarlamada Yaptığı 3 Hata
The-Video-Game-Development-World

Resim Kaynağı: writethegame.com

Yeni oyun yapımcılarının sektöre girmek ve yer edinmek için uyguladığı birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin bağzıları etkili olsada bağzılarıda hiç beklenmedik sonuçlar verebilmektedir. Sizler için yeni oyun yapımcılarının oyunlarını pazarlarken düştüğü — hatayı listeleyeceğiz:

1 – Viral reklam:

Firmaların yeni oyunlarını duyurmak için normal yollardan reklam yerine daha etkili olması amacıyla viral reklamlar tercih edilebilmektedir. Özellikle facebook üzerinden kitlesi fazla oyun ile alakasız sayfalara ve gruplara verilen viral reklamlar pazarlama yönünde yapılan en büyük hatalardan biridir.

Firmalar viral reklamdan belki büyük bir kitle elde edebilir fakat elde ettiği kitle büyük oranda 18 yaş ve altı yaş grubu olur.

2 – Ücretli İnceleme ve Haber Talepleri:

Birçok yeni veya sektöre çoktan girmiş oyun firmaları ilgili medyalara basın bültenleri göndermektedir. Fakat yeni girişimci firmalar oyun inceleme ve haber sitelerine ücret talep ederek ” Bizim oyunumuzun haberini yapın olumlu yorumlar yapın” veya ” Bizim oyunumuz çıktı acaba ücret karşılıgında inceleyip yüksek puanlar verebilir misiniz” gibi taleplerde bulunmaktadırlar.

Ücretli haberleri veya incelemeleri bir veya iki haber sitesinde yayınlatırlar fakat oyuna girdikten sonra oyuncularda bunu anlayacak ve oyunlarına kullanıcı çöplüğünden başka bir etki yaratmayacaktır. Ayrıca büyük oyun haber ve inceleme siteleri de bu gibi talepleri geri çevirecek ve muhtamelen’de bizim şuan yaptığımız gibi bir yazıyı sosyal medya’da yayınlayacaktır. Buda hem itibarınızı hemde oyununuzu göz önünden düşürür.

3 – Sürekli gönderilen basın bültenleri:

Her oyun firması oyunlarındaki yenilikleri haftalık veya aylık dilimlerde göndermektedir. Fakat yeni girişimciler oyunlarındaki yenilikleri hem daha çabuk hemde daha fazla haber ile duyurmaya çalışıp ilgili medya sitelerine günlük bülten göndermektedirler. Oyunlarında büyük çaplı bir degişiklik olmamasına rağmen bülten yayınlanana kadar ‘Hatırlatma’ tarzında sürekli tekrarlamaktadırlar. Bu tür yaklaşımlar haber gönderilen medya tarafından olumsuz karşılanır. Bu yüzden bültenlerinizi haftalık veya aylık olarak geniş kapsamlı olarak göndermek en uygunudur. 

 

Yeni Oyun Yapımcılarının Pazarlamada Yaptığı 3 Hata - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Gamer19 Şubat 2014

özellikle joygame nin virallarini görüyorum. ama viral neye yararki yazıdada belirttiginiz gibi 18 yaş altı kitle kazandırır

umut20 Şubat 2014

İleride bir gün oyun geliştirirsem bu maddeleri göz önüne alacağım 🙂

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BOI’de Platin haftasonu! Total War: Rome 2’den Yeni Ekran Görüntüsü Nidhogg (PC) (İnceleme) Final Fantasy 14’ten PS4 fragmanı! (Video) Video oyunlarının en sağlam 5 yan karakteri EverQuest Next Landmark’ta Twitch nasıl işleyecek? (Video)

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

- Tüm Hakları Saklıdır