«
Londra’daki Gatwick Havalimanı’nda otopark kapasitesini daha da etkili kullanmak için otonom vale hizmetine başlanıyor.
Londra’da en işlek havalimanlarından olan Gatwick’de karşımıza otonom park robotları çıkıyor. B bölgesinde uygulamaya başlanacak, Fransız şirket Stanley Robotics’in geliştirmiş olan ve adını Stan verdiği otonom robotlar üzerindeki forklift benzeri ekipman otoparkın ön tarafındaki özel alana park edecek.

Amazon Alexa, Araçlara Uyumlu Hale Geliyor!

Sürücü aracını otoparkın önünde bulunan özel alana park edecek ve dokunmatik ekrandan rezervasyonunu onaylayacak. Buradaki sistem, aracı tanıyacak ve boyutlarını hesaplayıp taşınması için bir otonom robot tahsis edecek.

,

Etkili kullanımda %50 artış gösterecek!

Bu sistem sayesinde yetkililer otopark kapasitesini önemli bir oranda artırmayı planlıyor. Kapı açılmalarında ki duyulan boşluk ihtiyaçlarına da çare olacak. %50 oranında daha fazla araç kapasitesi artırmayı planlayan proje, pilot programın başarıyla sonuçlanması halinde uygulama C ve D bölgelerinde de kullanılacak. Bu sayede otopark kapasitesi 6 binden 9 bin araç sayısına kadar çıkacak. B bölgesinde ilk etapta 270 adet otonom robot kullanılacak.

Yaşadığımız yıllar içerisinde her şey yapay zeka ve robotlar sayesinde çözüm aranıyor. Sizce yapay zeka ve robotlar bize ne gibi yarar ve zararda bulunur?

Bir Cevap Yaz

Emirkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Selma Ulusoy

    Teknoloji gerçekten baş döndürücü bir hızla gelişiyor.İstanbul gibi metropoller için robot araba park servisleri büyük bir rahatlık olacak gibi görünüyor.Teşekkürler…

  2. İbrahim Erdoğan

    Gelecek beni heyecanlandırıyor. Teknoloji hayatın her alanında etkisini gösteriyor. Bugün araç park etmede kullanılan robotlar gelecekte hangi alanlarda kullanılacak çok merak ediyorum 🙂